Deniz Kuvvetleri Komutanı: Karadeniz’de NATO’yu veya Amerika’yı istemiyoruz

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, “Deniz Astsubay Okullarının Kuruluşunun 133’üncü Yıl Dönümü” etkinlikleri kapsamında Yalova’nın Altınova ilçesindeki MSÜ Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Karamürselbey Eğitim Merkezi Komutanlığı’na geldi.

DHA’nın haberine göre, tören kapsamında, astsubay öğrencilerinin merasim geçişini izleyen Ercüment Tatlıoğlu, daha sonra konferans salonunda konuşma yaptı.

Son dönemde Karadeniz’de çok önemli ekonomik gelişmelerin olduğunu belirten Tatlıoğlu, “Şu ana kadar Batı Karadeniz’de 710 milyar metreküp doğal gaz bulundu. Karadeniz bizim için zaten çok önemliydi. Şu anda da ekonomik anlamda da bizim için daha önemli bir konuma sahip. Biz Karadeniz’de TPAO’nun faaliyetlerinden o faaliyetlerin işaretlenmesi için sürekli olarak varlık gösteriyoruz. Karadeniz’deki gemi varlığımız artarak devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Karadeniz’de gerilimler ve çatışmalar olduğuna dikkat çeken Tatlıoğlu, “2008 senesinde Gürcistan ve Rusya ile başlayan gerilimler, Güney Osetya-Kuzey Osetya problemleri, Abhazya’nın aynı şekilde problemleri, 2014 yılında Kırım’ın işgal edilmesi, 2018 Kerç Boğazı, 2022 yılında başlayan Ukrayna-Rusya savaşı, Karadeniz’deki jeopolitik mücadelede yeni bir dönem başlattı” dedi.

‘KARADENİZ’İ ORTA DOĞU’YA ÇEVİRMESİNLER’

“Bildiğiniz gibi NATO Karadeniz’de bazı tedbirler almaya çalışıyor” diyen Tatlıoğlu, “Ancak Karadeniz’de bu tedbirleri biz kendimiz alacağımızı ifade edip NATO’yu veya Amerika’yı Karadeniz’de istemediğimizi beyan ediyoruz” şeklinde konuştu.

Ukrayna-Rusya savaşından dolayı 400’ün üzerinde mayının Karadeniz’e döküldüğünü belirten Tatlıoğlu, “Bu mayınlardan 17 tanesi sahillerimize geldi. 2 tanesini tespit edemedik. 1 tanesi Kastamonu Cide’de, diğeri de Karadeniz Ereğli Liman girişinde patladı. Bu mayınlar çok tehlikeli. Karadeniz’de bu mayınlarla mücadele ediyoruz. Amacımız, Montrö’ye uyulsun. Karadeniz’de biz bütün güvenliği sağlarız Türkiye olarak. Karadeniz’i bir Orta Doğu’ya çevirmesinler. Dolayısıyla Karadeniz’e herhangi bir ülkenin veya NATO’nun girmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YUNANİSTAN EGEMENLİĞİ TARTIŞMALI ADA VE KAYALIKLARI KENDİNİN GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOR’

Yunanistan’ı gerilimi artırmakla suçlayan Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, şunları söyledi:

Bildiğiniz gibi Yunanistan’la aramızda 8 temel sorun var. Bunların 7 tanesi bizimle ilgili. Denizcilikle ilgili. Bunların çözülmesiyle ilgili çaba harcamak yerine Yunanistan sürekli olarak gerginliği tırmandırıcı faaliyetlerde bulunuyor. 23 tane gayri askeri statüde adalar var. Bunların 19 tanesini silahlandırdılar. Egemenliği, aidiyeti tartışmalı adalarımız ve kayalıklarımız var. Bunlara kendi adalarıymış gibi ziyaretler tertipleyerek kendilerininmiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Bir taraftan uygun ortam bulunca kendi stratejilerini dikte etmeye çalışıyorlar. Örneğin Yunanistan batısındaki kara sularını 2020 yılında 12 mile çıkardı. Şu mesajı vermeye çalışıyor; ‘Fırsatını bulursam Ege’de de 12 mile çıkaracağım’. Avrupa Birliği’ni arkasına alarak Ege’deki adaları ve kayaları sahiplenmeye çalışıyor. Özetle Yunanistan’ın amacı bölgesel liderlik rolünü ele almak.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x