‘Kalıcı ateşkes için ABD’nin tarihi sorumluluğu var’

ANKARA Milliyet – İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, Türkiye-ABD ikili ilişkileri, İsveç’in NATO’ya üyelik süreci ile küresel ve bölgesel meseleler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Gazze’de yaşanan insanlık dramına bir an önce dur denilmesi gerektiğini belirterek, ABD’nin İsrail’e yönelik kayıtsız şartsız desteğini çekmesinin ateşkesi hızlı bir şekilde sağlayabileceğini vurguladı. Hem dünya hem ABD kamuoyunun bu talebi son günlerde daha yüksek sesle dile getirdiğine dikkat çeken Erdoğan, bir an önce bölgede kalıcı ateşkesin sağlanmasının ABD’nin tarihi sorumluluğu olduğunu söyledi. 

‘En makul ve kalıcı çözüm’ 

Erdoğan, İsrail’in saldırılarının derinleşmesi ve uzamasının bölgesel ve küresel olumsuz sonuçları olabileceğini, Türkiye’nin önerdiği garantörlük mekanizmasının kurulması, verilen sözlerin tutulması ve 1967 sınırları temelinde bağımsız, egemen, toprak bütünlüğüne sahip, başkenti Kudüs olan Filistin Devleti’nin kurulmasının en makul ve kalıcı çözüm olduğunu ifade etti. Görüşmede F-16 konusu da ele alındı. 

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da görüşmeye ilişkin NTV’de “Sayın Biden aradı. Saat 19.30 ile 20.30 arasında görüşme gerçekleşti. En temel mesele Gazze’de yaşanan vahşet. İsrail’in sürdürdüğü soykırım. Sayın Cumhurbaşkanımız bir kere daha bütün dünya önünde tezlerini ortaya koydu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x