Konya’da İsrailli isme protesto: Toplantıyı terk ettiler

AKP’li Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın Dünya Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı devralacağı UCLG Dünya Konseyi toplantısı Konya’da gerçekleştiriliyor.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, UCLG Dünya Konseyi kapsamında düzenlenen Ana Tüzük Komitesi toplantısında konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Selçuklu Kongre Merkezi’nde devam eden UCLG Dünya Konseyi kapsamında Ana Tüzük Toplantısı’nda İsrail’in Filistin’e yönelik gerçekleştirdiği katliamlar hakkında konuşan Başkan Altay saldırıları kınadı.


“LÜTFEN VİCDANINIZLA HAREKET EDİN” 

Filistin’de yaşanan olayları salondaki katılımcılardan gözlerini kapatarak düşünmelerini isteyen Altay şunları söyledi:

“Tarafların İsrailli, Filistinli olmadığı bir hayalle bakmanızı istiyorum. Gözlerimizi kapatıyoruz ve iki toplum görüyoruz. Tecrit edilmiş, hiçbir insani hakka erişimi olmayan insanların suyunu kesiyorsunuz, elektriğini kesiyorsunuz, hastaneleri ve okulları bombalıyorsunuz. Hiçbir sivil ayrımı yapmadan uçakla ve topla adeta çocukları katlediyorsunuz. Biz buna mı ses çıkarmayacağız? Yarın bundan utanmayacak mıyız? Ölenin ya da öldürülenin kim olduğunun bir önemi yok. Önemli olan insan olarak ne düşündüğümüz. Gazze’ye 19 gündür su vermiyor İsrail yönetimi. Gazze’ye 19 gündür insani yardımın ulaşmasına engel oluyor. Gazze’de binlerce çocuk, o çocukların anneleri binlerce ton bomba altında öldürülüyorlar. Buna mı sessiz kalacağız? Lütfen vicdanınızla hareket edin. Yapılan hiçbir şey insanların toplu cezalandırılmasını gerektirmez. İnsanlar ne yaparlarsa yapsınlar, etrafını kapatıp, tecrit edip, suyunu, elektriğini keserek, hastanelerini bombalayamazsınız. Çocukları öldüremezsiniz. Buna hiç kimsenin hakkı yok. Lütfen size dayatılanla değil, medyanın size gösterdiğiyle değil, lütfen vicdanınızla hareket edin.”

“BAŞKENTİ KUDÜS OLAN BİR FİLİSTİN DEVLETİ KURULMALI”

UCLG olarak Filistin’de akan kanın bir an önce durması için bir çağrıda bulunmak zorunda olduklarını vurgulayan Altay, şöyle devam etti:

“Bir an önce ateşkes sağlanmalı, bir an önce insani yardım koridoru açılmalı. Eğer Orta Doğu’da barış istiyorsak, İsrail’de yaşayan Yahudiler, İsrail’de yaşayan Hristiyanlar ve Filistinli Müslümanlar kavga etmeden yaşayacaklarsa bunun tek bir yolu var. 1967 Birleşmiş Milletlerin kararları doğrultusunda başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin kurulması. Bu kadar baskı, bu kadar zulüm Orta Doğu’ya asla barış getirmez. Bunu bir İsrail-Filistin kavgası olarak değil, iki toplumun kavgası olarak değerlendirin. Hiç kimse diğerinden üstün değil. Ölen Müslüman da olsa, Yahudi de olsa, Hristiyan da olsa insanlar ve çocuklar. Onun için bizim buradan güçlü bir şekilde önce ateşkesin sağlanması çağrısında bulunmamız lazım. Sonra insani koridorun açılması çağrısında bulunmamız lazım. Sonra da başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti kurulması çağrısında bulunmamız lazım. İkinci Dünya Savaşı’nda yaşadıklarımızın borcunu çocukları öldürerek veremeyiz, ki o dönemde de Türkiye, İkinci Dünya Savaşı’nda gelen Yahudilere kucak açmıştır. Yahudilerin yaşamış olduğu, antisemitizm olmayan ülkelerden birinin belediye başkanı olarak konuşuyorum.”

İSRAİLLİ İSME PROTESTO

Toplantı sırasında İsrail Yerel Yönetimler Birliği Dışişleri Dairesi Başkanı Shiri Steinhardt Sela’nın toplantıya online olarak bağlanması üzerine; UCLG Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve salonda bulunan katılımcıların çoğunluğu toplantıyı terk ederek İsrail’i protesto ettiler.

UCLG Dünya Konseyi toplantısına dünya genelinden 50 ülkeden 400’e yakın yerel ve bölgesel yönetim temsilcisi ile yedi kıtadan konuklar katılıyor.

Toplantı, 26-27-28 Ekim tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x