Neşet Ertaş’ın oğlu: Babamızın vasiyetini satmadık

Halk ozanı Neşet Ertaş, memleketi Kırşehir’de panel ve konserlerle anıldı. Kırşehir Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde, moderatörlüğünü Hacı Mehmet Duranoğlu’nun yaptığı panelde konuşan Ertaş’ın yakın dostu Bayram Bilge Tokel, sosyal medyada Ertaş hakkında yazılan ve paylaşılanların büyük çoğunluğunun asılsız olduğunu söyledi.

‘ASILSIZ ŞEYLER ORTALIĞI DOLDURUYOR’

Tokel, Neşet Ertaş’ın 17-18. yüzyılda yaşamış, hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmayan anonim biri olmadığını, vefatının 11’inci yılını andıklarını, çocukları ve akrabalarının da hayatta olduğunu belirtti.

Sosyal medyada Ertaş ile ilgili paylaşılanların hepsine süzgeçten geçirerek bakmanın faydalı olacağını aktaran Tokel, “Bir kitapta biri hikaye anlatıyor, kendi kafasından uyduruyor. Sonra bir gazeteci köşesinde kullanıyor. Onu da bir sosyal medya fenomeni alıyor hesabında paylaşıyor. Bu yayılıyor gerçek kayboluyor, unutuluyor, asılsız şeyler ortalığı dolduruyor” ifadelerini kullandı.

‘BABAMIZIN VASİYETİNİ SATMADIK’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, sanatçının oğlu Hüseyin Ertaş ise “Neşet Ertaş’ı yaşatalım, unutturmayalım” sözlerine değinerek, ortada gerçek ve değerli bir şey varsa halkın bunu bileceğini ve yaşatacağını söyledi.

Paneldeki bir katılımcının Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan sinema filmini sorması üzerine Hüseyin Ertaş şöyle konuştu:

“Babamız ömrü boyunca böyle teklifleri kabul etmedi. Biz de onun çocukları olarak o gittikten sonra onun vasiyetini satmadık. Bize de böyle teklifler geldi ama kabul etmedik. (Belgeselde) Gerçek görüntüsü ve sesi vardı. Kendisi ve dostları anlattı. Hayali olan, yalan dolu, amacı sadece sahiplerinin cebini doldurmak olan bir yapıtın faydası olmadığını o önceden görmüştü. İnsanların cebindeki parasını almak istemeyen, ‘paralı konserler vermiyorum, halka açık konserler veriyorum’ diyen bir insan.”

Panelin ardından sanatçılar Neşet Doğan, Veli Ertaş, Köksal ve İrfan Ertaş, Harun Çulha, Taşan Kardeşler, Erkut Özkan-Muhlis Berberoğlu konser verdi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x